Całodobowe pogotowie elektryczne

W razie awarii instalacji elektrycznej jesteśmy do państwa dyspozycji 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu. Sprawnie usuniemy każdą usterkę i przywrócimy zasilanie. Więcej>

Instalacje elektryczne - naprawy, przeglądy, modernizacje

Projektujemy i wykonujemy instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych. Wykonujemy okresowe przeglądy oraz naprawy bieżące oraz poprawki po pseudo fachowcach. Więcej>

Oświetlenie - projekty, instalacje, konserwacja

Kompleksowa realizacja instalacji oświetleniowych. Fachowe doradztwo oraz realizacja projektów. Przeglądy okresowe. Więcej>

Wyposażenie rozdzielni elektrycznej

Co powinno znajdować w naszej rozdzielni elektrycznej .
Odpowiedni dobór aparatów , urządzeń , bezpieczników , wyłączników , styczników , itp .
Zamontowanie samej rozdzielni elektrycznej to nie koniec prac związanych z jej odpaleniem .
Musimy a wręcz powinniśmy zamontować w niej odpowiednie zabezpieczenia , niektóre są obowiązkowe , a nie które zalecane .
wyłącznik główny – jest odpowiedzialny za całkowite wyłączenie lub włączenie wszystkich obwodów elektrycznych , w zależności od sposobu poprowadzenia instalacji i przychodzącego zasilania montujemy wyłącznik główny przeznaczony na prąd jedno fazowy , lub trój fazowy .
kontrolki faz , lampki – aparaty te wskazują poprzez emitancje światła obecność napięcia elektrycznego w rozdzielni elektrycznej . Nie są one powszechnie stosowane w domowych rozdzielniach elektrycznych chociaż są momenty ze naprawdę się przydają .
ochrona przeciw przepięciowa . ochronniki przeciw przepięciowe , ograniczniki przepiec , odgromniki – aparatura ta dzieli się na kilka klas – ograniczniki przepiec klasy B ograniczniki przepiec klasy C ograniczniki przepiec klasy D dwustopniowe ograniczniki przepiec klasy B + C .
Istnieje jeszcze klasa A , ograniczniki przepiec klasy A montuje zakład energetyczny na np , liniach napowietrznych . Oczywiście nie musimy montować wszystkich tych zabezpieczeń w naszej rozdzielni elektrycznej , chociaż wskazane jest aby na trasie naszego zasilania występowały wszystkie wymienione powyżej zabezpieczenia .
W typowej rozdzielni mieszkaniowej zaleca się zainstalowanie ograniczników przepiec klasy C , natomiast gdy mamy do-czynienie z zabudowa domu jednorodzinnego zalecane jest zaopatrzenie się w dwu stopniowa ograniczniki przepiec klasy B + C .
Ochronniki maja za zadanie chronić nasza instalacje elektryczna oraz podpięte pod nią urządzenia przed skutkami przepiec elektrycznych powstałych w wyniku wylądowań elektrycznych ( burze ) lub błędów łączeniowych na trasie naszej linii zasilającej . W zależności od ilości faz o raz systemów elektrycznych ( system TN-C lub system TN-S ) stosuje się rożne ilości ochronników . Ochronnik nie jest może najtańszym aparatem , nie daje on stu procentowej pewności ze w wyniku przepiec nie dojdzie do uszkodzeń urządzeń lub instalacji ale zalecane jest zaopatrywanie się w to urządzenie .
wyłącznik roznicowo prądowy , tak zwana roznicowka – Roznicowka jest aparatem dostępnym na naszym rynku już od polowy lat 90 ? tych . Pełni on niezwykle ważną funkcje w rozdzielni elektrycznej . Jego głównym zadaniem jest ochrona użytkownika przed porażeniem prądem elektrycznym . Ma on za zadanie wyłączyć obwód elektryczny w którym dochodzi do zmian które maja dość często wpływ na nasze zdrowie i życie .
W sklepach elektrycznych i hurtowniach elektrycznych mamy dostęp do bardzo wielu rodzai tych wyłączników . W zależności od tego czy eksploatujemy prądy jedno fazowe czy trój fazowe . możemy zakupić roznicowke która jest specjalnie dopasowana do sprzętu elektronicznego ( np . komputery ) jest to zwana roznicowka krotko zwłoczna . Dość często powtarzanym błędem o którym decydują zazwyczaj kwestie finansowe ( oszczędności ) jest montowanie jednego wyłącznika rocznicowo prądowego odpowiedzialnego za cala instalacje mieszkaniowa . Zaleca się aby rozdzielać obwody elektryczne i zasilać je poprzez kilka roznicowek , np. osobny wyłącznik rocznicowo prądowy odpowiedzialny za gniazda elektryczne w kuchni i osobny wyłącznik rocznicowo prądowy odpowiedzialny za gniazda łazienkowe .
Naprawdę jest to dość kłopotliwe gdy wyłącznik reaguje i wyłącza zasilanie w całym mieszkaniu , wówczas pozostajemy bez energii do momentu zdiagnozowania usterki . W momencie posiadania większej ilości zabezpieczeń tego typu raczej nie ma mowy o takich niespodziankach . Bardzo często popełnianym błędem jest używanie wyłącznika trój fazowego do obwodów jedno fazowych należy pamiętać nie powinno się w ten sposób stosować tego urządzenia , kolejnym błędem jest nie montowanie wyłącznika głównego tylko zastępowanie go wyłącznikiem rocznicowo prądowym . Jak sama nazwa wskazuje wyłącznik rocznicowo prądowy nie ma nic wspólnego z głównym wyłącznikiem .
wyłączniki nadprądowe , popularnie nazywane bezpiecznikami – Wyłącznik ten ma za zadanie reagować na przeciążenia i zwarcia i samoczynnie odcinać zasilanie . Bardzo istotne jest aby zabezpieczenie przeciążeniowe spełniało odpowiednie warunki , oraz w momencie zwarcia jego reakcja była na tyle szybka żeby nie doszło do uszkodzeń w przewodach i ich łączeniach . Należy bez względnie pamiętać o odpowiednio wybranej charakterystyce zabezpieczenia dla poszczególnych przekrojów przewodu .
Nie należy stosować zabezpieczeń większych dla danego przekroju przewodu , grozi to nie tylko całkowitym uszkodzeniem instalacji ale i pożarami co wiąże się z utrata zdrowia lub życia Wyłączniki nadprądowe posiadają rożne charakterystyki . charakterystyka B – najbardziej popularna i najczęściej stosowana w budownictwie mieszkaniowym . charakterystyka C . charakterystyka D . Oczywiście zabezpieczenia te dostępne zarówno na prąd 1 – fazowy jak i prąd 3 – fazowy . Na naszym rynku ponadto są dostępne wyłączniki nad prądowe zaopatrzone w moduł różnicowoprądowy , są one delikatnie droższe niż zwykły wyłącznik roznicowopradowy + wymagany dla niego wyłącznik nadprądowy , ale momentami pozwala zaoszczędzić cenne miejsce w rozdzielni elektrycznej .